Siódemka , moje bajania …

Dawno nie pisałem bo i czasu zbrakło i prawdopodobnie chęci było za mało . A i choróbsko mnie jakoweś ochydne mnie zaatakowało … Takie czasy … Niestety.
Jak to mówi mój szef gdy idę po podwyżkę:

– „…Kryzys i jak sam pan wie nic na to nie poradzę …”
Dotknął i mnie , niestety.

Ale nie o tym chciałem napisać. Już niedługo na rynku ukaże się nowy Windows 7.
Przez jakiś czas bawiłem się 7 Ultimate PL (build 7600)i muszę przyznać że MS odwalił kawał dobrej roboty.


Siódemka w bardzo dużym uproszczeniu to w zasadzie Vista. Mocno poprawiona Vista. Bardziej racjonalnie korzysta z zasobów Ramu, szybko działa nawet na starszych kompach. Sam rozważam zakup Sevena zamiast leciwego XP.*
Po prostu Windows 7 jest tym czym powinna być Vista 3 lata temu. Solidnym, innowacyjnym i łatwym do użytkowania OS. Wszystkie aplikacje , które potrzebuję bezbłędnie chodzą na 7. Nawet Kadu 🙂 i w dodatku lepiej funkcjonuje niż na Viście.

Ale nie o tym chciałem pisać.

OpenSUSE 11.1
Dla mnie to prawie Vista .Miał być nieomal rewolucją a wyszło tak wyszło. Mam nadzieję że 11.2 to będzie jak Siódemka. Dopracowana, stabilna oraz prosta i przyjazna dla użytkownika. A już całkowicie nie obraziłbym się gdyby była lepsza od nowego dziecka z Redmond. Bo ja już chyba do końca będę używał co najmniej dwóch systemów.
I raczej zawsze na moim dysku będzie openSUSE. Może nie jest najlepszy i najszybszy ale mam do niego sentyment.
Ale sentyment to nie wszystko. Trzymam kciuki za developerów Susełka, bo na razie idą dobrą drogę. Polecam sprawdzenie Milestone 6 🙂 Powoli zaczyna to być kawałkiem porządnego softu.
Oby niczego nie spartolili, oby …
Za dużo nowości w wydaniu może się skończyć opinią 11.1. I odchodzeniem wielu wartościowych userów do innych dystrybucji.
Do wszystkiego powinno się podchodzić z głową. Za dużo grzybów w barszczu może zepsuć cały smak. Rozumiem że postęp i innowacje to naturalny stan rzeczy ale może droga jaką wskazuje MS jest warta małego zastanowienia ??
Wszyscy będą się zachwycać ( i słusznie) nowym Windowsem ale to tak naprawdę stara Vista z paroma nowymi wodotryskami.
Może to jest droga dla openSUSE ??

Pozostaje nam czekać na finalną wersję.

__
* Planuję zakup Windowsa 7 Ultimate za granicą.
Wychodzi dużo taniej a lokalizację PL ściągamy przez Windows Update.
I jest to całkowicie legalne .

About the Author

Pangrys
Miłośnik absurdalnego humoru Mothy Pythona i nieco mocniejszego brzmienia, który z nad pełnej szklanicy, obserwuje wpływ rewolucji w IT na zmiany zachodzące w naszym życiu. Po godzinach uwielbiam odprężyć się, grając z przyjaciółmi w kolejne sieciowie FPS. Lubi grzebać w starych laptopach i przywracać je do życia. Dzięki współpracy z działami PR wielu czołowych firm ze świata IT, testuję i recenzuję sprzęt oraz rozwiązania technologiczne na łamach swojego bloga. Prę przed siebie pamiętając motto "Nie głupi ten co nie umie lecz ten który nie chce się nauczyć"
 • matrix

  Win7 oficjalna nie jest zbyt super u mnie lepiej beta się spisywała. Chodź nie wyszła jeszcze oficjalnie do sklepów, można dostać ją już będąc partnerem to ja czekam na SP1 bo mając 3GB ramu ff przy kilkudziesięciu zakładkach się muli …
  A co do openSUSE 11.1 nie wypałem był jak cholera, a nadchodzące zapowiada się zajebiście dobrze oby tego nie zjebali 🙂

 • matrix

  ehh masło maślane napisałem 🙂

 • Pangrys

  Ja jeszcze parę usług wyciąłem i muszę przyznać że u mnie działała świetnie na lapku.
  I owszem, znam już wiele osób używających, ostatecznych, legalnych wersji Sevena.
  Czekam niecierpliwie na 11.2 jak PiS na poparcie ludu 🙂

 • Anonymous

  Chcesz, aby OpenSUSE było Vistą, tylko z większą liczbą wodotrysków(już mamy ich więcej), to współczuję. :-p

  Ja jestem zadowolony z mojego OpenSUSE. Droga polegająca na dostarczaniu możliwie stabilnych rozwiązań, z paroma cukierkami w nowych wydaniach, to droga obrana przez Debiana.

 • Anonymous

  Co do szybkości, to sporo się poprawiło do wersji 11.1 . Przecież wcześniej zarządzanie paczkami muliło o wiele bardziej niż APT(wtedy apt mógł zostać uznany za demona prędkości, a obecnie został zdyskwalfikowany). Obecnie wprowadzono wiele ciekawych technologii, np. do samego jądra, które powinny poprawić szybkość.