YaST – czyli warto wybrać openSUSE

Od już ładnych paru lat, używam i polecam pewną dystrybucję z logiem zielonego kameleona czyli jak się słusznie domyślacie – openSUSE. Wiele dystrybucji przewinęło się przez moje komputery takich jak wszelakiej maści odmiany Ubuntu, Fedory, Sabayony, Mandrivy itp ale suma sumarum, zawsze openSUSE pozostawał. Doceniam jego stabilność, prostotę obsługi i innowacyjne rozwiązania. A moim zdaniem, najważniejszym i niespotykanym w innych dystrybucjach rozwiązaniem a mówiąc kolokwialnie, wręcz wyróżnikiem openSUSE jest … YaST.


YaST (Yet another Setup Tool) – za tym dowcipnym skrótem, kryje się potężne narzędzie do zarządzania oprogramowaniem i konfiguracją openSUSE, które chciałbym Wam przybliżyć. Jeśli chcielibyście spróbować zabawy z naprawdę user friendly linuksem czyli dystrybucji z zielonym kameleonem a wklepywanie komend z lekka Was przeraża lub co gorsza, wręcz odstręcza, to dzięki YaST możecie zarządzać całym systemem, bez znajomości konsoli czy jakichkolwiek komend.

YaST może działać w trybie konsoli (polecenie yast)

lub w formie graficznej (polecenie yast2) ale my zajmiemy się tylko wersją graficzną.
Klikamy ma ikonkę kameleona, odpowiednik windowsowego Start,wpisujemy w pole wyszukiwania Yast i enter lub klikamy kolejno na zakładkę Programy->System i na ikonkę z mrówkojadem „Ustawienia administratora”.

 

Oczywiście podajemy hasło administratora i otwiera nam się nasze centrum zarządzania. Naszym pierwszym krokiem powinno być dodanie odpowiednich repozytoriów oprogramowania. I tu z pomocą przychodzi nasze nieocenione narzędzie jakim jest YaST. Wybieramy z listy Repozytoria oprogramowania i w nowo otwartym oknie klikamy na Dodaj.

 

W nowo otwartym oknie wybieramy Repozytoria społeczności i możemy na liście zaznaczyć te repozytoria, które nas interesują czyli np sterowników do naszej karty graficznej, interesującego nas środowiska graficznego czy np gier na linuksa i klikamy OK 🙂
Ja polecam:

Contrib
Packman
VLC VideoLan Client
libdvdcss repository
Sterowniki kart graficznych ATI lub Sterowniki kart graficznych NVIDIA
Wine
Mozilla
Wirtualizacja (VirtualBox)
Gry

Uwaga, podczas dodawania repozytoriów, pojawią się komunikaty by zaakceptować certyfikaty bezpieczeństwa, co oczywiście robimy. W innym przypadku operacja ulegnie przerwaniu. Taka ciekawostka, po dodaniu repo ze sterownikami do karty graficznej, nie potrzeba już nic konfigurować, po prostu po restarcie systemu mamy zainstalowane sterowniki. Analogicznie mamy z podobnie podpiętym sprzętem czyli drukarką czy kamerką internetową.

Przechodzimy do kolejnego punktu, czyli instalacja oprogramowania. W YaST wybieramy więc kolejną zakładkę Zarządzanie oprogramowaniem. Domyślnie pojawi się nam okno wyszukiwania oprogramowania.

 

 

Wpisujemy nazwę poszukiwanego programu i Szukaj. Zaznaczamy interesującą nas pozycję i Akceptuj. YaST poinformuje nas, że dołączy do zaznaczonych pozycji potrzebne pakiety i poprosi o akceptację.Np w przypadku instalacji MPlayera, YaST zaproponuje nam instalację potrzebnych kodeków itp. Oczywiście polecam zaakceptowanie jego podpowiedzi, oszczędzi nam to masę pracy i czasu podczas konfiguracji systemu.

 

Oczywiście, tak samo możemy usunąć niepożądane oprogramowanie, wystarczy odznaczyć z wyszukiwarce nazwę programu i kliknąć Akceptuj a system już zadba o usunięcie aplikacji. Oczywiście można tak też aktualizować pojedyncze pakiety choć ja osobiście preferuję szybsze sposoby.

W głównym menu YaST znajdziecie opcję Aktualizacja online co oczywiście, zadowoli tylko klikaczy. Ja jednak wolę w konsoli wpisać komendę:
zypper dup

Ale dla każdego coś miłego.
Osobiście muszę przyznać że polubiłem i używam konsoli ale doceniam YaST za niesamowite ułatwienie pracy tak ważne dla początkujących newbie.

YaST to nie tylko platforma do zarządzania oprogramowaniem, to centrum zarządzania wszystkimi funkcjami openSUSE.

Zacznijmy od sekcji

Sprzęt

Tutaj wystarczy kliknąć w pierwszą zakładkę Informacje o urządzeniach o pojawi się na okienko Wykrywanie urządzeń i voila, po chwili mamy całą listę sprzętu w naszym komputerze.

Linuksowy odpowiednik znanego Managera Urządzeń z Okienek MS. Oczywiście prawdziwy linuksiarz woli konsolę i ten sam efekt uzyska wpisując komendę:

hwinfo

By określić dokładnie o jaki sprzęt nam chodzi możemy sprecyzować komendę. Do sprawdzenia jaką mamy kartę graficzną, przyda nam się komenda:

hwinfo –gfxcard

Ale to nie wpis o konsoli , więc jedźmy dalej .
Tutaj też szybko ujrzymy czy jakiś nasz sprzęt nie ma zainstalowanych sterowników bo podobnie jak w Windows, openSUSE zakomunikuje nam że dany sprzęt nie jest rozpoznany prawidłowo. Tutaj też możemy łatwo skonfigurować nasz sprzęt, który mamy podpięty do komputera, taki jak np drukarka, karta TV, czy np skaner. Łatwo zmienimy układ klawiatury czy sprawdzimy ustawienia naszej kart dźwiękowej.
Jak widać powyżej, korzystając z YaST jest dużo prostsze dla początkującego usera 🙂

Kolejna ważna zakładka to

System

 

Tutaj możemy edytować ustawienia programu rozruchowego, jakim domyślnie w openSUSE jest GRUB, choć oczywiście to to od nas zależy jaki program wybierzemy. Prosto i łatwo, możemy w prosty sposób ustawić który system operacyjny ma startować jako pierwszy, oczywiście pod warunkiem że mamy ich więcej niż jeden na HDD 🙂

 

 

W tej sekcji YaST możemy zmienić język dystrybucji, skonfigurujemy poziomy pracy i oczywiście możemy skorzystać ze świetnego narzędzia do partycjonowania, za pomocą którego zmienimy partycje „w locie”.

 

 

Nie zapominajmy o sekcji bez której trudno się obejść w dzisiejszym świecie.

Urządzenia sieciowe

 

Tutaj zarządzamy połączeniami sieciowymi, modemami czy łącznością bezprzewodową. W sytuacji gdy Network Manager odmówi współpracy, co niestety wcześniej nie było rzadkim zjawiskiem, zawsze możemy w prosty sposób skonfigurować połączenie przez ifup.

 

 

Jak już zauważyliście powyżej, używamy Network Managera lub konfiguracje przez ifup, zresztą jak widać na załączonym obrazku, system dba byśmy nie użyli obu konfiguracji jednocześnie 🙂

Normalnie użylibyśmy komend w konsoli

ifconfig

uruchamia twoje urządzenie sieciowe.

iwlist

wyświetla listę dostępnych sieci.

iwconfig

konfiguracja naszego połączenia z siecią.

Dzięki YaST, możemy sobie w prosty sposób wszystko wyklikać nie zawracając sobie głowy jakimiś długimi i trudnymi do spamiętania komendami.

Ostatnia bardzo ważną zakładką jest

Zabezpieczenia i użytkownicy

 

Dawniej bywało że by otworzyć lub zamknąć jakieś porty w zaporze naszego openSUSE trzeba było zedytować plik /etc/sysconfig/SuSEfirewall2, zmieniając wpisy w sekcjach

FW_SERVICES_EXT_TCP=””
FW_SERVICES_EXT_UDP=””

Później w konsoli trzeba było zrestartować firewalla.

SuSEfirewall2 stop
SuSEfirewall2 start

I voila, wszystko działało 😀 Dziś dzięki YaST nawet największy laik będzie potrafił wyklikać większość rzeczy, które geek będzie mozolnie wklepywał w konsolę. Tak naprawdę większość współczesnych dystrybucji jest banalnie prostych i niemal każdy użytkownik, powinien sobie spokojnie dać z nimi radę. Dziś nie musimy wklepywać komend, by cieszyć się pracującym systemem. Pytanie jak wielu z Was odrzuci swoje uprzedzenia i samemu spróbuje …
Naprawdę warto. Polecam.

PS
Nie jestem geekiem. Klepię w konsoli 😀

About the Author

Pangrys
Miłośnik absurdalnego humoru Mothy Pythona i nieco mocniejszego brzmienia, który z nad pełnej szklanicy, obserwuje wpływ rewolucji w IT na zmiany zachodzące w naszym życiu. Po godzinach uwielbiam odprężyć się, grając z przyjaciółmi w kolejne sieciowie FPS. Lubi grzebać w starych laptopach i przywracać je do życia. Dzięki współpracy z działami PR wielu czołowych firm ze świata IT, testuję i recenzuję sprzęt oraz rozwiązania technologiczne na łamach swojego bloga. Prę przed siebie pamiętając motto "Nie głupi ten co nie umie lecz ten który nie chce się nauczyć"