Vista – Najbardziej niedoceniony Windows … i to niesłusznie.

Od czasu swojej premiery Windows Vista ma niestety dość skopaną opinię, ale tu powstaje pytanie. Czy istotnie Vista „… to same ZUO…” a może przypadkiem jest to opinia cośkolwiek niesprawiedliwa…??
Mój pierwszy raz z Vistą się spotkałem słynny długi weekend maja 2007.
Kolega kupił sobie jakiegoś lapka HP właśnie z Vistą na pokładzie i poprosiłbym coś zrobił z, lapkiem, bo strasznie muli.
Istotnie muliło jak przemówienie polityka na wiecu wyborczym.
HP załadował Vistę Home Premium do lapka z 1 GB Ramu i załadował kupą swojego „śmieciowego” oprogramowania.
Wyzwaniem dla mnie było zainstalowanie SubEdit Playera. Żadną miarą nie chciał się zainstalować, ściągnąłem patch pod Vistę i przeryłem wszystkie możliwe fora i niestety nadal bez rezultatu. Normalnie orka na ugorze…
Skończyło się na AllPlayerze, który i nawet czasem działał, tylko czasem lubił się w trakcie wyświetlania wysypać bez słowa wyjaśnienia.
Następnie, co mnie zatrwożyło to liczba uruchomionych procesów i ich zapotrzebowanie na Ram.
Po tygodniu oddałem mu Vistę, która chodziła moim zdaniem już trochę lepiej, ale niestety nie była to idealna optymalizacja.
Sam system sprawiał wrażenie wczesnej bety, człowiek bał się cokolwiek kliknąć, bo groziło to BSOD- em.
Nic dziwnego, że, byłem dość mocno uprzedzony do Visty i nie wiele mogłoby to zmienić.
Jakiś czas później w mojej firmie zakupiono kilka Vist Buisness w wersji Box.
Pierwszą postawiłem u siebie na kompie.
Po dociągnięciu wszystkich poprawek odniosłem wrażenie, że to nie ta sama Vista, co pół roku wcześniej. Sama rozpoznała sieć, ustawiła prawie wszystko idealnie.
Prawie…
Mieliśmy w firmie drukarki Canon Multi Pass C75 i niestety Canon nie udostępnił driverów do Visty.
Pobawiłem się 2 tygodnie Vistą i muszę przyznać, że zrobiła na mnie dużo lepsze wrażenie niż pół roku wcześniej i nie bez znaczenia był tu fakt, że testowałem ją na mocniejszej maszynie. Niestety, brak możliwości z korzystania z drukarki nie wchodziła w grę oraz nadal niestety nie najlepsza optymalizacja spowodowały, więc że na desktop musiał wrócić mocno wysłużony XP.
Ale i na mnie nastał taki czas, iż zacząłem się rozglądać za laptopem. Kupiłem, więc Samsunga R70 z preinstalowaną ( a jakże 😛 ) Vistą Home Premium.
Mimo podszeptów moich kolegów z forum openSUSE nie usunąłem Visty i mimo zainstalowania, jako drugiego systemu linuksa openSUSE, nie dałem się namówić na deinstalację Visty.
Postanowiłem ją przetestować baardzo dokładnie.
Raczej nie bez znaczenia było to, że kupiłem lapka już po wydaniu SP1 do Visty.
Miałem dużo czasu, więc bawiłem się wycinając kolejne procesy, prześledziłem wszystkie możliwe fora z poradami nt optymalizacji Visty.
Pozwoliło mi to na skrojenie sobie Visty, szybko startującej, niemulącej się i stabilnej jak skała.
Przez tydzień doszedłem do etapu gdzie moja Vita na starcie pobierała tylko 490 MB Ramu, uruchamiała się szybciej niż XP to jeszcze działała równie szybko jak XP.
Niektórym pokazywałem moją Vistę w akcji na HotZlocie 2008 po prezentacji Patryka Góralewskiego z Microsoftu, i wielu z Was było zaskoczonych, że Vista może szybko i sprawnie działać.
Doszedłem do takiego etapu, że zrozumiałem osoby, które cały czas wychwalały wbrew wszystkim właśnie Vistę. Zrozumiałem, że naprawdę Vista była przełomem, tylko, MS popełnił całą serię błędów przy marketingu Visty.
Wydaną ją za szybko pod naciskiem kluczowych klientów MS, niepotrzebnie zaniżono minimalne wymagania Visty i co się wiąże z tym, instalowaną ją na siłę na o wiele za słabych komputerach.
Nie naciśnięto też, odpowiednio wcześniej na producentów sprzętu o sterowniki kompatybilne z Vistą.
Zły marketing i parcie by jak najszybciej wydać nowy produkt potrafi zdziałać naprawdę wiele złego.
Dla mnie osobiście Vista, jest jednym z najlepszych systemów Microsoftu, na którym mam przyjemność pracować.
Mi ten system ani razu nie pokazał BSOD a Windows 7 nawet kilka razy :), nigdy mi się nie zawiesił bez przyczyny.  Owszem nie mówię, że Vista jest idealna, ale nie jest takim złym systemem jak wieść gminna niesie i osoby, które tylko bezmyślne powtarzają zasłyszane półprawdy.
Sam miałem problemy z instalacją np 64 bitowych driverów Nvidii na 64 bitowej Viście, ale jakoś się nie poddałem i w końcu dopiąłem swego 🙂
I to pisze osoba, która nie jest związana w jakikolwiek sposób z Microsoftem a raczej z Linuksem.
Wiem, że nie jest zbyt popularne chwalenie Visty, ale to jest moje prywatne zdanie i go nie zmienię.
Przypomnę tylko, że równocześnie z Vistą zawsze użytkowałem openSUSE i nie jestem absolutnie fan boyem MS. 😛
A Windows 7 jest dla mnie równie dobrym systemem, ale dla mnie pozostanie tylko mocno poprawiona Vistą.
Tak, tak, zoptymalizowaną, poprawiona Vistą, która jest sprzedawana pod nazwą Windows 7 tylko po to by zatrzeć wpadki marketingowców związane z promocją Visty.
Tak, wiem, że zmienił się, kernel i przepisana od nowa dużą część kodu, ale to i tak poprawiona Vista.
Chcecie dowodu ?? 
Przypomnijcie sobie Projekt Mojave … 
Widzicie analogię ?? 😀

About the Author

Pangrys
Miłośnik absurdalnego humoru Mothy Pythona i nieco mocniejszego brzmienia, który z nad pełnej szklanicy, obserwuje wpływ rewolucji w IT na zmiany zachodzące w naszym życiu. Po godzinach uwielbiam odprężyć się, grając z przyjaciółmi w kolejne sieciowie FPS. Lubi grzebać w starych laptopach i przywracać je do życia. Dzięki współpracy z działami PR wielu czołowych firm ze świata IT, testuję i recenzuję sprzęt oraz rozwiązania technologiczne na łamach swojego bloga. Prę przed siebie pamiętając motto "Nie głupi ten co nie umie lecz ten który nie chce się nauczyć"