Co jakiś czas dobiegają nas rożne wieści o planach Della.
Dziś garść nowych informacji od hmm… zaprzyjaźnionych wiewiórek z polskiego oddziału Della.
Jak wiadomo Dell poczynił spore inwestycje w Polsce, za Polskie pieniądze wystawił fabrykę i kupił grunt, na której ona stoi, otrzymał dofinansowanie z Unii.
Po likwidacji zakładów w Irlandii, fabryka w Łodzi stawała się niemal najważniejszym zakładem pracy w regionie łódzkim z perspektywami dynamicznego rozwoju i co najważniejsze dająca zatrudnienie niespełna 2000 pracownikom a w przyszłości planowano zwiększyć zatrudnienie o kolejne 2000.
Niestety staje się inaczej.
Niedawno Dell ogłosił, że nawiązał współpracę z „jednym z partnerów” w zakresie przyszłej wspólnej produkcji smartfonów.
W związku z tym na początku 2009r Dell podpisał strategiczne umowy partnerskie z dwoma największym operatorami na runku dalekowschodnim jak China Mobile i Claro.
Dzięki tym umowom Dell szybko stał się wiodącym sprzedawcą netbooków w sprzedaży detalicznej w Chinach.
Podobne umowy zawarł z Vodafone w Europie, Australii / Nowej Zelandii, AT & T i Verizon w USA; M1 i Starhub w Singapurze oraz Maxis w Malezji.
Mając gotowe kanały dystrybucyjne, takie posunięcie dla Della, zdawałoby się, że, daje mocne i w pełni realne plany na przyszłość i pozwala wysnuć przypuszczenie, że polityka firmy idzie w dobrym kierunku.
Tym bardziej, że jak oceniają specjaliści do roku 2014, przeszło 2 miliardy (sic!) ludzi będzie miało dostęp do Internetu za pomocą urządzeń przenośnych.
Dziś wiadomo, że „tym partnerem” jest Foxconn, znany producent płyt głównych oraz producent takiego telefonu jak słynny Apple IPhone, na którym, notabene tajwański producent zbyt dużo nie zarabia.
Foxconn z resztą próbował bez większych sukcesów opracować swoją własną linię urządzeń mobilnych, lecz niestety z różnych przyczyn, nie odniosły sukcesu.
Dell ma duże doświadczenie w produkcji trwałych i funkcjonalnych komputerów skierowanych pod klienta biznesowego.
Dlatego też mariaż obu firm z punktu widzenia klienta zapowiada powstanie nowego, ze wszech miar pożądanego produktu.
Foxconn i Dell podpisały umowę o współpracę w opracowywaniu nowej gamy smartfonów dla biznesu bazujących na … Androidzie.
Nie dziwi też wybranie platformy Android do nowej linii urządzeń przenośnych, choć można było przypuszczać, że Dell czy Foxconn pokuszą się na podobną drogę, którą obrała Nokia z N900.
Z drugiej strony wybór platformy Google wskazuje na to jak wiodące firmy tej branży zaczęły dostrzegać duży potencjał Androida przy jednoczesnym widocznym dużym spadkiem zainteresowaniem urządzeń z Windows Mobile.
Jest i drugie dno tej umowy…
Pracownicy łódzkiej fabryki zostali poinformowani, że „… w ramach nawiązywanej współpracy z tajwańskim producentem, firma Dell przekazuje cały polski oddział w zarząd, firmie Foxconn wraz z łódzka fabryką…”
Czyli czytając między wierszami nie jest to umowa o współpracy a niestety sprzedaż łódzkiej fabryki …
Los polskich pracowników, ma się wyjaśnić w przeciągu paru miesięcy, ale znając życie można przewidzieć dwa rozwiązania.
Pierwsze
Korzystając z spuścizny Dell-a, Foxconn tworzy nową markę, (podobnie jak swego czasu IBM/Lenovo) zajmującą się zarówno notebookami/netbookami jak i smart fonami.
Polski zakład nadal będzie produkował notebooki oraz desktopy tyle, że pod inna marką oraz będą produkowały laptopy różnych dla różnych firm pod logiem Foxconn.
Nie do przecenienia będzie fakt, że w tym momencie produkty Foxconna produkowane w Polsce będą sprzedawane z metką made in EU a nie made in China czy Tajwan (otwarte drzwi na Unię, która cłami zaporowymi próbuje blokować azjatyckie tygrysy z Chin).
Drugie
Polskie zakłady Della zostaną i będą produkowały laptopy różnych dla różnych firm pod logiem Foxconn.
Polskie zakłady Della zostaną zredukowane do poziomu magazynu centralnego produktów Foxconn, co niestety będzie się wiązało z dość bolesną redukcją załogi 🙁
lub co gorsza w zostaną zastąpieniu w dużym stopniu przez pracowników z Tajwanu.
Pozostaje wierzyć, że to ja się mylę i przed łódzką fabryką otwiera się nowy rozdział z korzyścią dla tamtejszych pracowników.
Powyższa fuzja dotknie nie tylko pracowników Della, lecz firmy, które dotychczas owocnie współpracowały z łódzką fabryką takich jak np. RR Donnelly (produkuje myszki i klawiatury), Flextronics (firma logistyczna) czy Gandon Logistics
(wykonuje napisy i nadruki na wyrobach Della).
PS
Jak donoszą usłużne wiewiórki, kwota transakcji była prawdopodobnie ok 10 krotnie większa od nakładów Della w naszym kraju.
Jeśli nawet wiewiórki się mylą co do kwoty to i tak Michael Dell zrobił świetny interes …