[IEM 2015] Ciekawostki z Intel Extreme Masters

W tym roku, zresztą podobnie jak w ubiegłym udało mi się znów otrzymać akredytacje na kolejna edycję Intel Extreme Masters, która odbyła się w Katowicach w dniach 12-15 marca 2015r.
Impreza epickich rozmiarów, gdzie tylko samą transmisję z finałów turnieju „CS:GO” streamowaną przez telewizję internetową Twitch wraz z gromadzonymi widzami w Spodku i przed nim oglądało równolegle aż milion osób z całego świata. Jeśli dodamy do tego przeszło 100 tysięcy widzów, którzy przewinęli się przez te kilka dni trwania IEM oraz oglądających rozrywki przed Spodkiem, to mamy pełen obraz, z jakim rozmachem jest przeprowadzony ten event. O samej imprezie można by opowiadać godzinami, bowiem nie ma obecnie drugiej tak wielkiej imprezy. Jako rodowity od kilku pokoleń poznaniak, muszę z bólem serca przyznać, że PGA w obecnej postaci ma jeszcze długą drogę przed sobą by mierzyć się katowickim finałem IEM.

WP_20150312_008

Tegoroczny Intel Extreme Masters odbywał się nie tylko w samym Spodku, jak to miało miejsce w ubiegłych latach, ale też w Międzynarodowym Centrum Kongresowym tuż obok głównej areny IEM. O ile areną rozgrywek nadal pozostał sam Spodek to w leżącym tuż obok nowo wybudowanym Centrum Kongresowym zlokalizowano stoiska wystawców reprezentujących wielu znaczących producentów sprzętu komputerowego. Miejsca tam było duże, więc wygospodarowano jeszcze miejsce na dwie małe areny dla CS:GO i StarCraft II umieszczone na dwóch skrajnych końcach hali. Dla mnie ciekawsze były stoiska firm komputerowych a było ich, co niemiara.
Wystarczy wspomnieć o najważniejszych jak Intel, HyperX, Benq, Logitech, Samsung, Acer, MSI, Gigabyte, Asus, GoodRAM, Steelseries, Roccat, Dell Alienware, czy HP. Lista wystawców była o wiele dłuższa, ale może to Wam da obraz ile firm prezentowało swoje najnowsze produkty.

Na takiego typu imprezach, pierwszy dzień to zazwyczaj tzw. Business and Media Day, czyli dzień przeznaczony głównie dla mediów gdzie ze względu na zaporowe ceny biletów jest stosunkowo mało zwiedzających. W taki dzień można spokojnie porozmawiać z wystawcami, porobić zdjęcia czy zapoznać się z nowinkami na stoiskach. W kolejnych dniach jest to mocno utrudnione ze względu na nieprzebrane tłumy zwiedzających walczących o autografy graczy czy gadżety masowe rozdawane na poszczególnych stanowiskach. Nie mniej, właśnie tego pierwszego dnia jest najwięcej czasu by dokładnie obejrzeć demonstracyjne komputery gdzie nie rzadko pozwalano nam zajrzeć do środka. No i czasem okazywało się, że taki zestaw demo w swoich wnętrzach kryje przedpremierowe egzemplarze, które jeszcze nie miały swej rynkowej premiery 🙂

Pierwsze takie egzemplarze wypatrzyliśmy na stoisku HyperX gdzie na dwóch różnych komputerach ujrzeliśmy bardzo ciekawe dyski, których premiera miała nastąpić niecałe dwa tygodnie po IEM, czyli dysk SSD HyperX Predator napędzany przez Marvella 88SS9293 🙂

W jednym komputerze dysk został zamontowany w gnieździe M.2 natomiast w drugim napotkaliśmy wersję w slocie PCI Express. Nadmienię tylko, że sam adapter HHHL jest wyposażony zarówno w standardowe, jak i nisko-profilowe zawiasy, aby jak najbardziej ograniczyć zajmowaną przez niego powierzchnię, co jest bardzo ciekawą opcją.
Dodam tylko, że nie są to tanie dyski, ale cichutko liczę na sukcesywny spadek cen choć naturalnie wiem, że nie nastąpi to tak szybko jakbym tego chciał.

Jako ciekawostkę podam, że już niewiele czasu zostało nam do premiery nowego dysku HyperX SSD SAVAGE, który zapowiada się smakowicie 🙂 Ale nie tylko nasi znajomi z HyperX pokazało absolutne nowości, bowiem i na innych stoiskach można było wypatrzeć (nie) oczekiwane premiery.

Na stoisku polskiego producenta pamięci RAM, flash i dysków SSD, czyli GOODRAM można było obejrzeć ciekawe dyski przeznaczone dla wymagającego klienta, czyli SSD Iridium i SSD Iridium PRO. Szczególnie ten ostatni wygląda ciekawie, bowiem producent deklaruje dla tego modelu prędkość odczytu 560MB/s a zapisu 530MB/s. Dodam tylko, że w tym dysku znajdziemy czterordzeniowy kontroler Phison PS3110-S10 i kości Toshiba 19 nmMLC NAND. Ceny niestety kształtują się na raczej europejskim poziomie 🙂

Uwagę zwracają ciekawe pamięci DDR3 Goodram GAMING Ledlight skierowane właśnie do zwolenników upiększania swego komputera nie tylko na, zewnątrz ale i wewnątrz obudowy. Ciekawy pomysł, naprawdę ciekawy i myślę, że już niedługo ujrzymy ciekawe konstrukcje z tymi kościami RAM.

Na jednym z licznych stoisk Intela oprócz sprzętu wszelakiego, było stoisko, na którym pokazywano ekstremalny overclocking w wykonaniu naszego najbardziej utytułowanego mistrza w tej dziedzinie, czyli Michała „Xtreme Addict” Vobożila. Chłodzony ciekłym azotem procesor i7-5960K bił kolejne rekordy taktowania ale nie to zwróciło moją uwagę 😀

Mój wzrok przykuł jeden mocno intrygujący szczegół, czyli dysk SSD na szynie PCI od … Intela. Teraz już wiem, że była to inżynierski sample nowego dysku na PCI, czyli Intel SSD 750. Jako ciekawostkę dodam, że w kolejnych dniach tego dysku już nie było w testowej maszynie 🙂 Ciemne siły, jak widać zadziałały i dysk raczej rzadko bywał na tym stoisku 😀

IEM to nie tylko wielki finał i święto dla graczy bowiem każdy któremu nie jest obca tematyka IT i hardware poczuje się tam jak, nie przymierzając, Kubuś Puchatek w spiżarni pełnej miodu. Po prostu w siódmym niebie …

CDN…

PS

Autorem większości zdjęć jest mój przyjaciel Olmeca.

About the Author

Pangrys
Miłośnik absurdalnego humoru Mothy Pythona i nieco mocniejszego brzmienia, który z nad pełnej szklanicy, obserwuje wpływ rewolucji w IT na zmiany zachodzące w naszym życiu. Po godzinach uwielbiam odprężyć się, grając z przyjaciółmi w kolejne sieciowie FPS. Lubi grzebać w starych laptopach i przywracać je do życia. Dzięki współpracy z działami PR wielu czołowych firm ze świata IT, testuję i recenzuję sprzęt oraz rozwiązania technologiczne na łamach swojego bloga. Prę przed siebie pamiętając motto "Nie głupi ten co nie umie lecz ten który nie chce się nauczyć"