Moje boje z KDE 4

Przez jakiś czas,za namową Key testowałem sobie KDE 4.
Oczywiście wiedziałem że jest to środowisko niedopracowane ale chciałem sobie osobiście wyrobić zdanie. Na początku było KDE 4.0.4, później KDE 4.1.2 😀 Wizualnie, muszę przyznać, bardzo mi się podoba. Ładne przeźroczystości (a`la Vista), itp może nie są super użyteczne ale cieszą oko. 🙂 Aplikacje wszelakie odpalały się szybko i raczej nie pluły błędami.
Raczej 🙂

Problemy zaczynają się gdy chciałem obejrzeć jakikolwiek film. Kaffeine przy filmach w formacie divx poległ. SMplayer i Mplayer takiego problemu nie miały .Kaffeine domagał się uparcie jakiś kodeków choć dawno już były w systemie.Kilkakrotnie sprawdzałem czy mam wszystkie kodeki i czy wszystko jest poprawnie zainstalowane. I wszystko było. Kaffeine się sypał jak budynek z czasów PRL. Szczyt mojej frustracji nastąpił gdy program poległ na świeżo zakupionym filmie DVD. Zawiesił całego susełka i jedynym ratunkiem był restart. Pogodziłem się że, filmów sobie nie pooglądam więc spróbowałem posłuchać muzyki w Amarok 🙂
A jakże, oczywiście w Amarok 2 🙂
Sama aplikacja jest na razie w fazie beta ale zapowiada się fajnie, lecz jeszcze długa droga przed nią. Muzykę odtwarza ale najlepiej jak sam dodam po jednym utworze, list jakoś nie chciał sobie zaimportować. Mała niedoróbka z plazmoidami mi wyszła przy okazji.Zainstalowałem sobie nowe ikony bo domyślne zawsze powodują u mnie odruch wymiotny 😀 I cóż ?? Wszystkie sobie podmieniłem, no prawie wszystkie,po za jedną, jedyną…

Mój Komputer …

Próbowałem ze zmianą motywów, odinstalowałem zestawy ikon i instalowałem ponownie. Przywrócenie domyślnej też nic nie pomogło. Nawet skasowałem plazmoida i stworzyłem nowego. Nic nie pomogło. Wiem że to mało istotna wada ale nawet nie wiecie jak mnie wkurzała. Kolejne kamyczki do ogródka KDE 4.

Montowanie lub raczej odmontowanie pendrive`a. W KDE 3.5 wystarczyło wejść w Mój Komputer i najechać kursorem na żądany dysk a pojawia się komunikat:

Aby otrzymać dalsze opcje,
jak Montuj albo Wysuń,
proszę użyć prawego przycisku myszy

I w istocie, po użyciu PPM pojawia się lista a w niej polecenie

Usuń w sposób bezpieczny

W KDE 4 wygląda to niemal identycznie, niemal …
Owszem podobnie jak w starszym KDE pojawia się komunikat

Aby otrzymać dalsze opcje,
jak Montuj albo Wysuń,
proszę użyć prawego przycisku myszy

Ale po użyciu PPM nie pojawia się jakakolwiek opcja odmontowania nośnika. Wiem , można zrobić to ręcznie w konsoli ale skoro było w starej edycji to w nowej też powinno być. Nieprawdaż ?? Zresztą sama konsola też wyprawiała mi cyrki. Zawsze używałem Kate do edycji , no cóż w Czwórce nie chciał odpalić „Kasi” w konsoli.
Sprawdziłem , była w systemie …

Może z openSUSE 11.1 zainstaluję jeszcze raz KDE 4 (mało prawdopodobne) ale potrzebowałem w pełni sprawnego laptopa na wyjazd, gdzie wieczorem będę mógł obejrzeć jakiś film i wysłać parę maili. Jak dla mnie , użytkownika zafascynowanym prostotą i wysokim komfortem pracy w środowisku KDE 3.5, „Czwórka” i GNOME do mnie nie przemawiają. Wiem, czas pożegnać „Trójkę” ale przynajmniej ja będę ją długo użytkował.

About the Author

Pangrys
Miłośnik absurdalnego humoru Mothy Pythona i nieco mocniejszego brzmienia, który z nad pełnej szklanicy, obserwuje wpływ rewolucji w IT na zmiany zachodzące w naszym życiu. Po godzinach uwielbiam odprężyć się, grając z przyjaciółmi w kolejne sieciowie FPS. Lubi grzebać w starych laptopach i przywracać je do życia. Dzięki współpracy z działami PR wielu czołowych firm ze świata IT, testuję i recenzuję sprzęt oraz rozwiązania technologiczne na łamach swojego bloga. Prę przed siebie pamiętając motto "Nie głupi ten co nie umie lecz ten który nie chce się nauczyć"