Ubuntu Release Party w Poznaniu

W sobotę przeszedłem się na Ubuntu Release Party w Poznaniu
Chciałem zobaczyć co nowego w Ubuntu i poznać tzw ubuntowników z krwi i kości. Jak się okazało nie tylko nie ja byłem z poza kręgu ubuntowników 😀 Imprezę prowadził Tomek Napierała „Zen” tłumacz (jak na razie jedyny)Biuletynu Ubuntu.

Pierwszą prelekcje miał CoSTa pod wielce wymownym (roboczym) tytułem Dlaczego Ubuntu ssie 😀 Nieco prowokacyjnie zachwalał Mac OSX i rozwiązania rodem z Cupertino. Opisywał dlaczego zrezygnował z Ubuntu na rzecz Apple. Przewrotnie wskazywał główne bolączki świata Open Source czyli brak zaangażowania userów na tle zalet Mac OSX. 80% userów linuksa nigdy nie raportuje błędów, nie pomaga w wprowadzaniu poprawek, nie testuje wydań Alpha i Beta uznając że poczeka do wersji stabilnej. Po co ktoś się ma męczyć i pomagać w rozwoju Linuksa jak może kupić Mac OSX i cieszyć się gotowymi rozwiązaniami a wolny czas spędzać z rodziną ??

Później głos zabrał organizator spotkania Tomek Napierała „Zen” i przypomniał o początkach i genezie powstania Ubuntu i dlaczego nie został developerem Debiana 🙂 Na koniec Azrael Nightwalker, który przedstawił działalność Polskiej Grupy Użytkowników Linuksa i zachęcał wszystkich organizacji terenowego oddziału PLUG. Opisywał też jedno z głównych narzędzi w świecie Ubuntu: launchpad.net. I na koniec prelekcji duży tort z logiem Ubuntu na cześć wydania Ubuntu 8.10.

Musiałem trochę pomóc Zenowi (nie tylko w konsumpcji:) )bo chłopak nie radził sobie z nakładaniem tortu 😀 Szczerze mówiąc liczyłem na przedstawienie nowości w nowej odsłonie Ubuntu ale trochę się na tym zawiodłem. Nie brakowało rzeczowych dyskusji w przerwach na papieroska o różnych dystrybucjach. Nigdy negatywnych ale bardzo konstruktywnych. Może nie było jakieś olbrzymiej frekwencji( ok 20-30 osób)ale nie spotkałem tam typowych trolli ubuntowych ale naprawdę ciekawych ludzi z otwartymi umysłami. Na tym spotkaniu wpadł mi głowy pewien ciekawy pomysł ale o tym napiszę jak porozmawiam z paroma osobami.
Ale rezerwujcie sobie pierwszy weekend września 😀

About the Author

Pangrys
Miłośnik absurdalnego humoru Mothy Pythona i nieco mocniejszego brzmienia, który z nad pełnej szklanicy, obserwuje wpływ rewolucji w IT na zmiany zachodzące w naszym życiu. Po godzinach uwielbiam odprężyć się, grając z przyjaciółmi w kolejne sieciowie FPS. Lubi grzebać w starych laptopach i przywracać je do życia. Dzięki współpracy z działami PR wielu czołowych firm ze świata IT, testuję i recenzuję sprzęt oraz rozwiązania technologiczne na łamach swojego bloga. Prę przed siebie pamiętając motto "Nie głupi ten co nie umie lecz ten który nie chce się nauczyć"